COVID-19 a obniżony zasiłek macierzyński - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

COVID-19 a obniżony zasiłek macierzyński

COVID-19 a obniżony zasiłek macierzyński

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

Tarcza antykryzysowa daje pracodawcy możliwość obniżenia pracownikom pensji. Jeśli kobieta w tym czasie urodzi dziecko, dostaje niższy zasiłek macierzyński. Czy jest wyjście z tej sytuacji?

Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie, która urodziła dziecko i jest zatrudniona na etat, nawet przez rok. Jest on wyliczany na podstawie dotychczasowej pensji. Jeśli pracodawca zmniejszył kobiecie wynagrodzenie, korzystając z rządowej tarczy antykryzysowej, kobieta przez rok będzie otrzymywać niższy zasiłek. Możliwość obniżenia pensji jest możliwa na krótko od 1 miesiąca do 3-ech, jednak ma wpływ na wysokość zasiłku. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w tarczy antykryzysowej nie przewidziano ochrony dla rodziców i opiekunów dzieci, w wyniku czego rodzice mogą tracić po kilkaset złotych miesięcznie. Wyjściem z sytuacji jest korzystanie z możliwości dzielenia urlopu macierzyńskiego i przerwanie go, a “wysłanie” ojca dziecka na urlop tacierzyński

Nawet jeśli wynagrodzenia w firmie wrócą do wysokości sprzed pandemii i tarczy antykryzysowej, pracownicy, która urodziła dziecko, nie zostanie podniesiona wysokość zasiłku. 

Matki na urlopach macierzyńskich protestują

Jak czytamy w dgp.pl, matki czują się potraktowane niesprawiedliwie - opłacały składki ZUS z nieobniżonej pensji, i nie ich winą jest, że termin porodu przypadł na czas pandemii COVID-19.  Powstał więc ruch społeczny “Matki kontra ZUS” 

Te przepisy mają zastosowanie nie tylko do wyliczania wysokości zasiłku macierzyńskiego, ale i do zasiłków chorobowych i opiekuńczych.

Zasiłek macierzyński 2020 ZMIANY: jaki wymiar, ile wynosi i komu przysługuje?


Czy tak powinno być, skoro na każdym kroku podkreśla się, 
że rodzina jest najważniejsza?